Emisja gazów cieplarnianych

Komisja Europejska 🇪🇺 poinformowała pod koniec października [1], że emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej udało się obniżyć o 23% względem roku 1990.

Jest to jednak dopiero początek drogi do ostatecznego celu, jakim jest neutralność klimatyczna (zerowe emisje netto) w 2050 roku. W związku z tym czekają nas ogromne zmiany w gospodarce i naszym codziennym życiu.

Jeśli rozdzielimy między wszystkich mieszkańców Polski emisje CO2 z takich aktywności jak produkcja prądu dla użytkowników domowych (ok. 32.7 Mt CO2) [2,3], spalanie paliw w samochodach pasażerskich (33.2 Mt CO2) [3] oraz ogrzewanie naszych domów i mieszkań  (35.7 Mt CO2) [3], to okazuje się, że każdy z nas jest odpowiedzialny za średnio 7.5 kg CO2.
Dziennie!
To są emisje, na które mamy bezpośredni wpływ!

Co możemy zrobić?

➡  Możemy zmniejszyć nasz negatywny wpływ na klimat. Poniżej kilka propozycji.

Zostaw samochód w domu

Jeśli to możliwe, wybierz rower albo komunikację publiczną  zamiast samochodu.
Jazda samochodem powoduje emisje CO2, szkodliwych tlenków azotu i siarki oraz cząstek stałych, a to przekłada się to m.in. na gorszą jakość powietrza w mieście. Jeśli danego dnia uda Ci się uniknąć samotnej przejażdżki samochodem do i z pracy, możesz uratować atmosferę od 2.4 – 4.0 kg CO2 [4], a siebie i nas od smogu i… korków (brzmi znajomo ?).

Skręć ogrzewanie

Niezależnie od tego czy zakładasz sweter przy 22 stopniach, czy ściągasz koszulkę przy 18, jesteś w stanie z czasem przyzwyczaić do temperatury o 2-3 stopnie niższej.
Jaka z tego korzyść dla środowiska? W swojej książce „Sustainable Energy Without the Hot Air”[5] David J.C. MacKay wyliczył, że zmniejszenie temperatury z 20 do 17 stopni pozwala zmniejszyć zużycie energii o ok. 30%, co w przypadku 50-metrowego mieszkania w Polsce przełożyłoby się na jakieś 2.5 kg CO2 dziennie [6]. Do obliczeń posłużył przykład Wielkiej Brytanii 🇬🇧, gdzie nie ma mroźnych zim ❄. Pomyślcie jaki efekt można by uzyskać w Polsce!

Bierz prysznic zamiast kąpieli

Mało kto nie lubi po ciężkim dniu zanurzyć się w wannie pełnej parującej wody. Niestety jest to kosztowna przyjemność, za którą płacimy nie tylko my.
Zastąpienie 110 litrów potrzebnych do wypełnienia wanny 30 litrami potrzebnymi na prysznic pozwala nam uniknąć za każdym razem około 1.4 kg CO2 (wyemitowanych przez nas albo przez elektrociepłownię [6]).

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł o marnowaniu wody.

Nie zostawiaj włączonej elektroniki (zwłaszcza tej dużej)

We wspomnianej już książce [5] David J.C. MacKay policzył, że urządzenia elektroniczne  w typowym domu mogą pochłaniać aż 5 kWh/dzień. W polskim systemie energetycznym, opartym głównie na węglu, te 5 kWh przekłada się na prawie 4 kg CO2 wyemitowanych przez nasze elektrownie [7]!
Główną uwagę należy zwrócić na duże sprzęty np. komputer, laptop, telewizor itp. Jeśli nie ma potrzeby, żeby działały to lepiej je wyłączyć, a najlepiej zupełnie odłączyć od zasilania.

Zmień żarówki na energooszczędne

Średnio w polskich gospodarstwach domowych można znaleźć około 7 tradycyjnych żarówek [6]. Załóżmy, że mamy do czynienia ze standardowymi 60-watowymi żarówkami i używane są średnio przez 4h dziennie – daje nam to zużycie w wysokości 1.7kWh/dzień.
Zastąpienie ich oświetleniem energooszczędnym pozwala zmniejszyć zużycie prądu na oświetlenie nawet o 80%, co oznacza, że zmniejszymy nasze dzienne emisje o 1.2 kg CO2 [7], a poza tym również nasze miesięczne rachunki!

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych na poziomie przeciętnego Kowalskiego wcale nie wymaga wielkich, skomplikowanych inwestycji, ani wielkich wyrzeczeń (no, może szkoda tych kąpieli).

…………………………………….
Przypisy:
1. Komisja Europejska

2. Eurostat – gospodarstwa domowe konsumują 21% prądu ostatecznie wysyłanego poza sektor energetyczny (“Available for final consumption”). Emisje z publicznej produkcji prądu wyniosły 155.5 MtCO2 w 2017 roku, a więc zakładamy że gospodarstwa domowe odpowiedzialne są za 21% z tego, czyli 32.7 MtCO2

3. UN FCCC National Inventory Report 2019 – łączne emisje z wymienionych kategorii (produkcja prądu dla gospodarstw domowych, spalanie paliw przez samochody pasażerskie oraz ogrzewanie gospodarstw domowych) stanowią około ⅓ emisji w Polsce

4. Policzone na przykładzie nowej Skody Octavii, która pali od 4,8 do 8,7l/100km – można łatwo przeliczyć ile emituje stare auto

5. Sustainable Energy s. 84, 306

6. Pobierz dane z GUS Obliczenia – Średnie zużycie ciepła sieciowego na powierzchnię mieszkania w 2016 roku wyniosło 0.47 GJ/m^2, co daje nam ok. 25 GJ ciepła w przypadku 50-metrowego mieszkania, czyli średnio 0.07 GJ na dzień. Zakładając, że dane ciepło produkowane jest z węgla z wydajnością 80% i że współczynnik emisji węgla wynosi 94.4kgCO2/GJ, pozwala nam to policzyć że redukcja konsumpcji o 30% pozwoli nam ograniczyć emisje o (0.07 GJ/dzień * 30% * 94.4 kg CO2/GJ) / 80% = ~2,5 kgCO2/dzień. W przypadku wanny ogrzanie 110l wody z 15 do 50 stopni Celsjusza wymaga około 0.016GJ. Jeśli zmniejszymy zużycie ciepłej wody do 30l, to zmniejszamy zużycie energii o ~73% (0.0116GJ). Ta oszczędność przekłada się na (0.0116GJ*94.4kgCO2/GJ) /80% = ~1.4 kgCO2

7. European Environment Agency– podane w tekście zużycie prądu należy przeliczyć przez współczynnik emisji 773.3 gCO2/kWh

Ogarnijmy To Razem

Jesteśmy organizacją nonprofit i wierzymy, że oddolne działania mają znaczenie. Pomóż nam w naszej misji!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze:

Rafał Malinowski

Chemik w świecie biznesu. Pomaga rządom i firmom w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. W wolnym czasie szlifuje umiejętności zarządzania finansami osobistymi i tańczy bachatę.

www

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This