Jak walczyć z zanieczyszczeniem hałasem

Fakt, że słuch nigdy nie zasypia, dowodzi ważności tego zmysłu. Ignorując nieprzyjemne, stałe dźwięki, osłabiamy go. Przyczyniamy się nie tylko do gorszego samopoczucia własnego i innych ludzi, ale też do gorszego funkcjonowania środowiska naturalnego. O ile problem dotyczy całych społeczności, o tyle, odpowiedzią na pytanie „jak walczyć z zanieczyszczeniem hałasem ?” mogą okazać się postawy stricte egoistyczne. To rzadka sytuacja, kiedy działanie we własnym interesie może przysłużyć się innym.

Gdzie zgłosić zanieczyszczenie hałasem

Osobom przebywającym na terenie Polski przysługuje ochrona prawna przed hałasem. Polega na „zapewnieniu jak najlepszego stanu akustycznego środowiska, w szczególności poprzez utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub co najmniej na tym poziomie, bądź zmniejszenie poziomu hałasu co najmniej do dopuszczalnego, gdy nie jest on dotrzymany” [1]. 

Korzystaj więc z tego prawa i zgłaszaj hałas:

  • W bloku / na osiedlu: do administracji. Można poprosić o pomiar i ustalić możliwe rozwiązania.
  • Do straży miejskiej, gdy przeszkadza nam długotrwały hałas, szczególnie w godzinach przeznaczonych na odpoczynek.
  • Na policję: jeśli wynika z łamania przepisów i/lub stanowi zagrożenie dla życia ludzi (np. uliczne wyścigi samochodowe, zły stan techniczny pojazdu).
  • Do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego: gdy to hałas z budowy lub wewnątrz budynku.
  • Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: gdy to hałas drogowy, przemysłowy, środowiskowy.

Jak chronić się przed hałasem?

Niestety hałas środowiskowy to takie zagrożenie, na które na co dzień mamy niewielki wpływ. Walczyć z zanieczyszczeniem hałasem możemy wtedy, kiedy dokonujemy poważniejszych wyborów, takich jak wynajęcie bądź zakup mieszkania lub jego remont. 

Poznaj sposoby na ciche mieszkanie

  • Poproś dewelopera lub administrację o pomiar akustyczny. Powinien wykonać go fachowiec, by odpowiednio przeprowadzić badanie i zinterpretować jego wyniki, np. wskazać główne drogi przenoszenia hałasu między lokalami. Jeśli konieczne jest wykonanie izolacji, akustycy dobierają materiały odpowiednie dla techniki zastosowanej w danym obiekcie. 
  • Zadbaj o staranne wykończenie mieszkania – niska izolacyjność akustyczna użytych materiałów, niedociągnięcia w dylatacjach, a nawet ułożenie gniazdek elektrycznych może mieć wpływ na przenoszenie dźwięków. 
  • Sprawdź z sąsiadami, co słyszycie. Pamiętaj, że hałas, mimo że mierzalny, jest subiektywny. Rozwiązania poprawiające komfort akustyczny nie ograniczają się do jednego mieszkania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów izolacji jest tzw. podłoga pływająca – wykonana u sąsiada. 
  • Zwróć uwagę na okna – im głośniejsza jest okolica, tym wyższa musi być izolacyjność akustyczna okien. Zależy ona od konstrukcji – ilości i grubości warstw, klejenia, sprężystości szkła czy ilości nawiewników. 

Zadbaj o bezpieczny słuch dzieci

Istotną decyzją z punktu widzenia ochrony przed hałasem jest wybór przedszkola czy szkoły dla dziecka. Szkolny hałas jest bardzo dynamiczny [2]. Zapytaj dyrekcję, jak walczy z zanieczyszczeniem hałasem: jak wygląda izolacja akustyczna w szkole, szczególnie w dużych pomieszczeniach, gdzie łatwo niesie się dźwięk, np. salach gimnastycznych, korytarzach czy stołówkach. 

Odpocznij od hałasu

Najlepiej na nadmiar bodźców działa odcięcie się od nich lub redukcja. Znajdź to, co najlepiej na Ciebie działa. Może to coś z naszej listy?

Delikatne dźwięki natury

To może być śpiew ptaków czy szum lasu. Jeśli do zieleni masz daleko, a czasu mało, znajdź nagrania w serwisach streamingowych lub na YouTubie.

Wyłączenie powiadomień dźwiękowych w telefonie i komputerze

Nie dość, że pomoże zniwelować dźwięki otoczenia, to jeszcze pozytywnie wpłynie na redukcję FOMO.

Mówienie ciszej.

Z dużym prawdopodobieństwem osoby, z którymi rozmawiasz, dostosują się do zainicjowanego przez ciebie natężenia dźwięku. Cichsza rozmowa powoduje też inny ton i przyczynia się do lepszej, spokojniejszej komunikacji.

Redukcja hałasu w pracy.

Rozpocznij konwersację na ten temat. Może w openspace’ie można zainstalować ścianki działowe? Zastanówcie się wspólnie, jak możecie walczyć z zanieczyszczeniem hałasem. Może w oknach powiesić zasłony albo wyłożyć podłogę miękką wykładziną lub dywanem? Przy okazji możecie wpłynąć też na estetykę przestrzeni i sprawić, że będzie się Wam milej pracować. Bonusem będzie lepsze zgranie zespołu i poczucie sprawczości. 

Słuchawki wygłuszające.

Najlepiej nie stosować ich w ruchliwej przestrzeni miejskiej. W każdej innej tłumią dźwięki otoczenia i pozwalają słuchać tego, co odtwarzasz, ciszej. Skorzystaj z tej możliwości. Możesz też założyć słuchawki i – nie słuchać niczego poza ciszą. To doskonały odpoczynek dla myśli. 

Zatyczki do uszu.

Znajdź takie, w których Ci wygodnie i naucz się je poprawnie wkładać. Noś je przy sobie. Niektóre modele są przystosowane do użytku w przestrzeniach publicznych i pozwalają walczyć z zanieczyszczeniem hałasem częstym w miastach. Dzięki nim do naszych uszu dociera mniej szumu samochodów, ale wciąż możemy słyszeć rozmowy, dzwonki i klaksony.

Dlaczego na naszej liście nie ma tzw. białego szumu? Naturalny, jak ten deszczu lub fal, albo generowany sztucznie może pomagać zasnąć lub pracować. Wszystko wskazuje jednak na to, że jego zalety kończą się na zagłuszaniu bardziej nieregularnych dźwięków otoczenia. Nie pomaga w odpoczynku, a nawet może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia i snu [17].


Masz pomysł na to, jak walczyć z zanieczyszczeniem hałasem, a nam nie przyszedł on do głowy?
Koniecznie się nim podziel! Napisz na zuzanna.skoczek@maratonpomyslow.pl. Dzięki!

Źródła:

[1] Ustawa Prawo ochrony środowiska

[2] Jak głośno jest w szkole? Filmik z pomiaru

[3] Biały szum może być bardziej szkodliwy niż pomocny

Ogarnijmy To Razem

Jesteśmy organizacją nonprofit i wierzymy, że oddolne działania mają znaczenie. Pomóż nam w naszej misji!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze:

Zuzanna Skoczek

Kobieta pchana do przodu ciekawością. Z zapałem chłonie świat i próbuje łączyć różne jego kawałki. Na co dzień współtworzy fundację Samodzielność od kuchni, a po godzinach pływa w jeziorach, rzekach i morzach.

www

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This