Kwarantanna – co robić w domu?

Zamknięte kina, teatry, siłownie, restauracje, odwołane koncert  i my zamknięci w czterech ścianach. Izolacja, czy częściej kwarantanna to nasza dzisiejsza rzeczywistość, świat w czasach epidemii. Coraz częściej zdajemy sobie pytanie: co można robić w tym czasie w domu? I nie chodzi tylko o wypełnienie czasu, ale też oderwanie na chwilę myśli od przytłaczających wiadomości i znalezienie sposobu, by choć trochę odpocząć psychicznie.

Co konkretnie można robić, skoro już musimy zostać w domu? Spróbujemy podsunąć wam kilka pomysłów. 

Przeczytaj książkę

Jakiś czas temu poruszaliśmy temat stanu czytelnictwa w Polsce. Według danych za 2018 r. ⅔ Polaków nie przeczytało w ciągu roku ANI JEDNEJ książki. Może jednak kwarantanna to dobry czas, aby zmienić te liczby? Tym bardziej że wiele serwisów czytelniczych wprowadziło właśnie darmowe okresy próbne:

  • Empik oferuje konto empik premium 60 dni za darmo, a w nim dostęp do 13 tysięcy e-booków oraz audiobooków
  • Podobnie Legimi, czyli wypożyczalnia e-booków, wprowadziła 14-dniowy okres próbny
  • A jeśli wolicie słuchać, niż czytać, to na przykład Storytel i Audioteka oferują 2 tygodniowy darmowy dostęp do tysięcy audiobooków

Odwiedź wirtualne muzeum

A co, jeśli chcemy, choć na chwilę zmienić otoczenie? Innymi słowy – może warto wybrać się na wirtualny spacer? Wiele muzeów w Polsce i na świecie udostępniło ostatnio taką opcję zwiedzania. Są to na przykład: 

Zorganizuj seans filmowy

Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu w domu, nie tylko podczas kwarantanny, jest oglądanie filmów i seriali. Dlatego kilka platform wyszło naprzeciw klientom i wprowadziło darmowe okresy próbne:

Bądź bliżej kultury

Do seansów filmowych na kanapie w domu jesteśmy już przyzwyczajeni. Okazuje się jednak, że teatry także wychodzą naprzeciw widzom i można znaleźć dziesiątki przedstawień teatralnych online:

  • Ninateka to platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego, czyli ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie
  • Carmen, Halka czy Straszny Dwór to tylko kilka z propozycji Teatru Wielkiego. Możecie również sprawdzić kanał YouTube naszej lokalnej Opery Wrocławskiej, tam również sukcesywnie pojawiają się nowe spektakle, m.in. Kopciuszek.
  • Od 20 do 29 marca miał się odbyć we Wrocławiu 41 Przegląd Piosenki Aktorskiej, który z wiadomych względów został odwołany. Organizatorzy postanowili jednak chociaż trochę zrekompensować widzom stratę i ruszyli z Wirusową Telewizją Festiwalową. Codziennie publikowane jest kilkunastominutowe show online z udziałem artystów, zaproszonych na festiwal.

A może trochę ruchu?

Zamknięte siłownie i baseny, a spiżarnie pełne makaronu. Wygląda na to, że do wakacji, każdy z nas będzie mógł się pochwalić sporą oponką. Niekoniecznie! Być może kwarantanna to najlepszy czas, żeby podjąć się np. wyzwania 30 dni do szpagatu? Może odpalić któryś z tysięcy filmików treningowych dostępnych na YouTube? Albo wypróbować, którąś z aplikacji w stylu 7 minute workout. A co jeśli jesteście fanami zajęć grupowych i nie możecie sobie wyobrazić treningu bez interakcji z ludźmi? Bez obaw, coraz więcej trenerów personalnych oferuje zajęcia online, w których trakcie ćwiczą na żywo razem z uczestnikami. 

Kwarantanna w kilku językach?

Przymusowa izolacja to też dobry czas na naukę czegoś, na co nigdy nie mieliśmy czasu. Można ten czas poświęcić np. na poznanie nowego języka. Tu przydatne są takie aplikacje jak np.:

Obierz dobry kurs!

A może zawsze chcieliście spróbować swoich sił w programowaniu, albo poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekonomii, biologii, historii lub medycyny? Okazuje się, że i tu możemy coś zdziałać, nie ruszając się z domu. Poniżej kilka przykładów witryn oferujących darmowe kursy online z przeróżnych dziedzin:

A wy czy w czasie kwarantanny macie czas na swoje pasje? Czym się zajmujecie w czasie przymusowej izolacji?

Koniecznie podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach!

Ogarnijmy To Razem

Jesteśmy organizacją nonprofit i wierzymy, że oddolne działania mają znaczenie. Pomóż nam w naszej misji!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze:

Katarzyna Mamzer

Z wykształcenia biotechnolog, na co dzień zajmuje się bakteriami. W wolnym czasie poznaje inne kraje i kontynenty podróżując lub ucieka w świat fantazji przy kawie i dobrej książce.

www

1 komentarz

  1. najlepszy

    Dorzucam kilka pomysłów, może komuś się przydadzą:

    w domu można nauczyć się… tańczyć. Na YT jest wiele kanałów, prowadzonych przez profesjonalnych tancerzy, którzy uczą różnych stylów tanecznych od podstaw. Jeśli ktoś nie wie, jak poruszać się podczas tańca bez partnera (w tzw. kółku), to może sprawdzić lekcje z kanału „Move with colour”.

    można słychać najlepszych, klasycznych powieści… po angielsku. Czyli pieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu: uczymy się języka i poznajemy ważne pozycje światowej literatury. Audiobooki z uproszczonym językiem (nadające się właśnie do nauki jęz. angielskiego) można znaleźć na YT. Przykłady ciekawych powieści: „Forrest Gump”, „The old curiosity shop”, „A Christmas Carol”.

    można nauczyć się grać na ukulele. Jest to prosty, tani i poręczny instrument. Jeśli ktoś ma problem z rozpracowaniem gry na gitarze, to z ukulele powinien sobie poradzić o wiele łatwiej (mamy tu 4 struny).

    można nauczyć się grać na wirtualnej perkusji. Jest wiele darmowych stron z symulatorami perkusyjnymi, które obsługuje się za pomocą klawiatury komputera. Na takiej wirtualnej perkusji bez większego problemu można zagrać np. „Song 2” Blura.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This