Rzut Beretem
Jak to jest, że dzięki internetowi możemy w kilka sekund znaleźć najbliższy sklep z wegańską żywnością, a odszukanie odpowiedniego kontenera na stare ubrania wymaga wiele wysiłku?
Postanowiliśmy to zmienić!
Naszym rozwiązaniem jest aplikacja Rzut Beretem. Dzięki niej błyskawicznie znajdziesz najbliższy punkt zbiórki odzieży i innych tekstyliów. Rozwijamy ją po to, aby zachęcić zwykłych ludzi do walki z problemem nadmiaru odpadów tekstylnych.
Żaden ciuch nie powinien nigdy trafić do „zmieszanych" śmieci. Wspieraj wraz z nami gospodarkę cyrkularną!
Rzut Beretem w liczbach
(stan na 28.08.2023)
%
kodu open source
punkty zbiórki tekstyliów
sprawdzonych dużych miast
Aplikacja w służbie ekologii
Zero reklam
Rzut Beretem to oddolna inicjatywa organizacji pozarządowej. Nie promujemy za pieniądze żadnych punktów zbiórki tekstyliów i nie wyświetlamy reklam zewnętrznych. Korzystanie z aplikacji jest całkowicie bezpłatne – użytkownik sam decyduje, czy chce wesprzeć jej dalszy rozwój.
Kompleksowe podejście
Zbieramy informacje o wszystkich miejscach zbiórki tekstyliów. Każdy punkt na mapie Rzut Beretem jest dokładnie opisany (np. sugerowany rodzaj i stan przedmiotu) i zweryfikowany przez grupy wolontariuszy pracujących w terenie.
Transparentność
Za sprawne działanie Rzutu Beretem odpowiada technologia Goodmap rozwijana przez Problematy. Udostępniamy jej kod zgodnie z filozofią wolnego oprogramowania (licencja MIT). Każdy może zbadać, co kryje się pod maską aplikacji, a nawet pomóc nam w pracach programistycznych.
Wsparcie gospodarki cyrkularnej
Z troski o środowisko
Przemysł tekstylny jest jednym z największych na świecie. Według danych ETC/CE w 2020 r. mieszkaniec Unii Europejskiej zakupił średnio 15 kg tekstyliów. Większość używanej odzieży trafia na wysypiska śmieci. Właśnie dlatego Rzut Beretem stał się jednym z naszych najważniejszych projektów.
Pomysł na Rzut Beretem narodził się za sprawą torby zbędnych ciuchów. Nie chciałam, by trafiły na wysypisko. Myślałam, że znalezienie odpowiedniego kontenera na ubrania to proste zadanie. Myliłam się. Nie wiedziałam prawie nic o skali problemu odpadów tekstylnych. Im więcej czytałam na ten temat, tym bardziej otwierały mi się oczy. W Polsce nie ma żadnych regulacji związanych z segregacją i recyklingiem tekstyliów. Nie sprawię, że szybka moda zniknie, ale mogę wspierać budowę świadomości ekologicznej. Dzięki aplikacji Rzut Beretem każdy, kto będzie miał ubrania do wyrzucenia, szybko znajdzie właściwy punkt zbiórki tekstyliów i postawi swój pierwszy krok na drodze ku ekonomii cyrkularnej.
Dlaczego los ubrań ma znaczenie?
Szkodliwa nadprodukcja
W 2021 r. przemysł wytworzył 113 milionów ton tekstyliów. Według oficjalnych prognoz w 2030 r. powstanie ich nawet 145 milionów ton. Skutkiem takiej ogromnej produkcji jest problem ciągłego wzrostu liczby odpadów tekstylnych.
Zmiany klimatyczne
W 2020 r. produkcja tekstyliów przeznaczonych na rynek Unii Europejskiej wygenerowała 121 milionów ton ekwiwalentu dwutlenku węgła. Aby powstrzymać kryzys klimatyczny, musimy stopniowo ograniczać emisję gazów cieplarnianych.
Eksploatacja zasobów
W 2020 r. produkcja tekstyliów dla obywateli Unii Europejskiej pochłonęła 4 miliardy m³ wody gruntowej i powierzchnionej oraz 175 milionów ton surowców. W procesie wytwórczym wykorzystano 180 tysięcy km² powierzchni ziemi. Przemysł tekstylny bardzo mocno eksploatuje zasoby naturalnie.
Konsumpcjonizm i fast fashion
W 2021 r. udział recyklingu na światowym rynku tekstyliów wyniósł mniej niż 1%. Model biznesowy fast fashion (szybka moda) napędza wzrost konsumpcji poprzez promowanie relatywnie tanich produktów o o wątpliwej jakości i niskim potencjale przetwórczym.
FAQ
Chcę się zaangażować w projekt! Jak to zrobić?
Skontaktuj się z nami za pośrednictwem adresu e-mail: rzutberetem@problematy.pl. Na pewno się odezwiemy i wspólnie ustalimy warunki współpracy.
Czy muszę być programistą, żeby rozwijać Rzut Beretem?
Nie! Prace nad Rzutem Beretem nie polegają tylko na programowaniu. W grę wchodzi również na przykład organizacja akcji weryfikowania kontenerów. Zgłoś się do nas – razem zastanowimy się, jak najlepiej zagospodarować Twoje umiejętności.
Gdzie mogę zapoznać się z kodem źródłowym aplikacji?
Kod źródłowy aplikacji Rzut Beretem znajduje się w naszym repozytorium na Githubie. Tutaj również programiści mogą zgłaszać swoje propozycje poprawek.
Czy sponsoruje was jakaś firma recyklingowa?
Nie! Aplikacja Rzut Beretem jest oddolną inicjatywą fundacji Problematy. Zachowujemy pełną niezależność i nie reklamujemy żadnych punktów zbiórki tekstyliów. Od tej zasady nie ma wyjątków.
Reprezentuję media. Z kim mogę porozmawiać o aplikacji?
Napisz na adres email rzutberetem@problematy.pl. Liderka projektu chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania. Zapraszamy do kontaktu.
Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o Rzucie Beretem?
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami podanymi na stronie Rzutu Beretem. Warto zacząć od przejrzenia działu Najczęściej zadawane pytania.