Bezpieczeństwo w sieci – czy jest możliwe?

Internet – większość z nas nie potrafi już wyobrazić sobie bez niego życia. Przy jego pomocy komunikujemy się ze światem, robimy zakupy, płacimy rachunki, pracujemy. Bankowość online, elektroniczne recepty, serwisy społecznościowe – coraz więcej naszych prywatnych danych gromadzimy i przesyłamy online. Jak zadbać ich bezpieczeństwo w sieci?

Nad bezpieczeństwem naszych danych, czy to w bankowości, czy w serwisach społecznościowych pracuje zwykle sztab ludzi. Historia jednak pokazuje, że nie zawsze jest to wystarczające. Przypomnijmy sobie, chociażby aferę z 2018 roku, kiedy to z Facebooka wyciekły informacje z kont 87 mln użytkowników.

Jak więc zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci?

Siła hasła

Pewnie nie raz przy rejestracji na różnych witrynach internetowych, wyświetlił wam się komunikat „Twoje hasło jest za słabe”. Co to oznacza? Większość z nas ma świadomość, że hasła w stylu: „1234”, czy „hasło”, to niezła gratka dla hakerów. Jak więc ustawić silne hasło, albo sprawdzić, czy wybrane przez nas jest wystarczająco dobre? Jak pogodzić bezpieczeństwo informacyjne z wygodą? Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne:

  • Im dłuższe hasło, tym lepiej. Najlepiej, kiedy ma więcej niż 8 znaków, zawiera wielkie i małe litery, znaki specjalne i liczby.
  • Wymyśliliście już hasło? Sprawdźcie, czy łatwo je złamać – Password Check.
  • Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych warto mieć różne hasła do każdego z używanych kont. Mało kto ma jednak pamięć absolutną. Pomocny może okazać się menadżer haseł, np. KeePass. Można w nim zapisać wszelkie używane hasła,  a samemu wystarczy zapamiętać tylko jedno – do aplikacji. 

Prywatność w sieci

Informacja w dzisiejszym świecie, jest na wagę złota. Jak zadbać o swoje dane i prywatność w sieci? Oto kilka wskazówek, które mogą wam w tym pomóc:

  • Zachowajcie ostrożność, klikając na linki i otwierając dokumenty – uważajcie na phishing, czyli formę oszustwa, gdzie osoba oszukująca ofiarę wykorzystuje godną zaufania jednostkę. Typowym sposobem jest informacja o rzekomym zdezaktywowaniu konta (bankowego, czy to na serwisie społecznościowym) i konieczności podania poufnych informacji w celu odzyskania dostępu. To niby oczywiste, ale przed phishingiem najskuteczniej chroni rozsądek – nie należy klikać odnośników pochodzących z niepewnych źródeł.
  • Zabezpieczajcie dyski swoich komputerów – dyski naszych komputerów to prawdziwa kopalnia danych osobowych. Aby je chronić, warto skorzystać z programu szyfrującego, np. Veracrypt.
  • Korzystajcie z weryfikacji dwuetapowej – jeśli to możliwe, warto stosować drugą warstwę ochrony prywatności, czyli kodu wysyłanego na telefon.
  • Nie udostępniajcie swoich haseł osobom postronnym. 
  • Zwróćcie uwagę na HTTPS – upewnijcie się, czy witryny, z których korzystacie, używają bezpiecznego protokołu https. Jeśli nie chcecie robić tego za każdym razem, warto do przeglądarki dodać wtyczkę https-everywhere.
  • Używajcie bezpiecznych wyszukiwarek.
  • Korzystajcie z VPN – Virtual Private Network tworzy tunel, przez który można bezpiecznie przesyłać dane, jednocześnie ukrywając swoją lokalizację. Przydaje się, szczególnie przy korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi.

Ochrona dziecka w Internecie

Bezpieczeństwo naszych danych jest bardzo ważne, ale poruszając temat cyberbezpieczeństwa, nie możemy zapomnieć o najmłodszych. W dzisiejszych czasach dzieci otrzymują swoje pierwsze urządzenie z obsługą Internetu coraz wcześniej. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo w sieci?

  • Zainstalujcie narzędzia do kontroli rodzicielskiej – pozwalają one nie tylko na zablokowanie nieodpowiednich dla dzieci treści, ale również umożliwiają monitorowanie połączeń i wiadomości oraz lokalizacji. 
  • Ustalcie zasady – ograniczające czas, jaki dziecko spędza w sieci. Wspólnie ustalcie, w jakich porach dnia i do jakich celów będzie ono korzystało z Internetu.  
  • Bądźcie przykładem – nie używajcie telefonu podczas spożywania posiłków oraz kierowania samochodem. 
  • Rozmawiajcie – pytajcie dzieci o to, jak spędzają czas w sieci i co tam spotykają. Uczcie ograniczonego zaufania do treści i osób, jakie napotykają w rzeczywistości wirtualnej.

Bezpieczeństwo w sieci – dowiedz się więcej 

Zainteresowała was tematyka bezpieczeństwa? Chcecie być na bieżąco z nowinkami z cyberświata? Koniecznie zajrzyjcie na poniższe strony:

Jeśli jesteście wzrokowcami, to zapewne bardziej niż tekst pisany przemówi do was cykl filmów edukacyjnych realizowanych przez Warszawski Instytut Bankowości – Bądź Cyberbezpieczny.

A może są wśród was wielbiciele podcastów? Koniecznie zapoznajcie się z podcastem o tematyce cyberbezpieczeństwa i zagrożeń cyberświata – Na Podsłuchu.

Będąc w tematyce bezpieczeństwa w sieci warto też przypomnieć sobie nasz artykuł o cyberuzależnieniu.

Ogarnijmy To Razem

Jesteśmy organizacją nonprofit i wierzymy, że oddolne działania mają znaczenie. Pomóż nam w naszej misji!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze:

Katarzyna Mamzer

Z wykształcenia biotechnolog, na co dzień zajmuje się bakteriami. W wolnym czasie poznaje inne kraje i kontynenty podróżując lub ucieka w świat fantazji przy kawie i dobrej książce.

www

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This