Kamila Grela

Marnowanie jedzenia

Jak często jedzenie z Twojej lodówki ląduje w koszu? 

Niestety, nie jesteś sam. Rocznie, na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. Taka ilość pozwoliłoby wyżywić wszystkich Polaków przez 66 lat! 

Największą grupą produkującą odpady są właśnie konsumenci. Najczęściej wyrzucamy: pieczywo  (49%), owoce (46%), wędliny  (45%), warzywa (37%). Dużo rzadziej jest to wysoko przetworzona żywność.

A dlaczego wyrzucamy? Najczęstsze przyczyny to przekroczenie terminu przydatności produktu do spożycia (29%) oraz zbyt duże zakupy (20%).
Wyrzucanie jedzenia to jednak dużo więcej niż tylko utrata pożywienia. To także zmarnowana woda, energia (prąd i paliwo potrzebne przy produkcji, przechowywaniu i transporcie) oraz wzmożona produkcja gazów cieplarnianych spowodowana gnijącą na wysypiskach żywnością.

➡ Co można zrobić aby ograniczyć marnowanie jedzenia?

🔸 Przede wszystkim pilnować terminów przydatności. Pamiętaj: „najlepiej spożyć przed” to nie to samo co „należy spożyć do” ! W pierwszym przypadku jeśli nie stwierdzimy oznak zepsucia możemy dalej spożyć produkt! 
🔸 Gotujmy z tego co już mamy w domu, lub co nie zostało zjedzone. Kto odmówi doskonałej pomidorowej z rosołu z wczoraj! 
🔸 Warto również usprawnić proces planowania posiłków i zakupów. Jeśli jednak kupiliście za dużo, to nadmiarem jedzenia możecie podzielić się z innymi! W kilku większych miastach w Polsce działa sieć lodówek społecznych, a we Wrocławiu możecie znaleźć je tutaj, pod kategorią “Żywność”: Lodówki Społeczne

……………………………………..
Źródło: Polskie Banki Żywności

Wierzymy, że wiedza inspiruje do działania

Pomóż fundacji Problematy rozwijać projekty edukacyjne i aplikację Rzut Beretem

Sprawdź inne artykuły w tym temacie: Marnowanie zasobów

O autorze:

Kamila Grela

To ona mówi Krzysztofowi "Stój. Zaczekaj. Pomyśl!". Ładniejsza połowa założycieli Gabinetu Niezależnych Działań Artystycznych gdzie daje upust swoim pasjom. Śpiewa, robi zdjęcia, grafiki i z pasją śledzi trendy w social media. Nie tak dawno skończyła roczny projekt fotograficzny - 365 simple portraits, który możecie znaleźć na jej Instagramie.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This