7,7 miliona to liczba osób niepełnosprawnych w Polsce. Z tego niemal 2,5 miliona to osoby z poważnymi ograniczeniami sprawności. Takie statystyki wynikają z ostatnich (2014) Europejskich Ankietowych Badań Zdrowia.
Zastanawiałaś/-eś się kiedyś, jak osoby niepełnosprawne funkcjonują w normalnym życiu i jakie bariery mają na swojej drodze?
Problemy z infrastrukturą, to przede wszystkim:
▪ wysokie progi,
▪ krawężniki o różnej wysokości,
▪ niewystarczająca liczba miejsc parkingowych,
▪ zróżnicowane systemy dźwiękowe na przejściach dla pieszych
▪ słaby stan podjazdów dla wózków,
▪ brak wind w miejscach użytku publicznego lub ich niedostępność.
Na przystosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych odpowiadają władze samorządowe lub instytucje będące właścicielami przestrzeni. Tu swoje zadowolenie bądź niezadowolenie możesz najlepiej zademonstrować w wyborach.
➡ Czy jednak w swoim codziennym życiu możesz zrobić coś, aby osoby niepełnosprawne poczuły się lepiej we własnym mieście?
➡ Oto kilka kluczowych rad:
🔸 przy parkowaniu nie zajmuj miejsc dla niepełnosprawnych, nawet „na minutkę”
🔸 nie parkuj zbyt blisko miejsc dla niepełnosprawnych, pozostaw wystarczającą odległość do swobodnego poruszania się osobie niepełnosprawnej ↔
🔸 reaguj – nie czekaj aż niepełnosprawny poprosi o pomoc, czy przepuszczenie w kolejce do kasy. Niech to będzie dla Ciebie nawyk!
➡ Pomagając zawsze pamiętaj o kilku prostych zasadach:
🔸 niepełnosprawny to też człowiek – naprawdę, często z większym dystansem do siebie niż otaczający go ludzie. Nie myśl za długo czy możesz go czymś urazić, po prostu pytaj wprost!
🔸 pytaj o zgodę – osoba niepełnosprawna może sobie po prostu nie życzyć naszej pomocy i ma do tego prawo. Może miała złe doświadczenia w przeszłości, a może chce być samodzielna? Nie zrażaj się, być może następnym razem trafisz na kogoś w potrzebie!
🔸 pytaj jak pomóc – mało kto wie jak obsługiwać sprzęt osób niepełnosprawnych, jak złapać, jak pomóc. Jeśli nie jesteś pewien co zrobić, skonsultuj się z właścicielem!
🔸 pytaj, zanim dotkniesz sprzętu – wózek, kula, laska to rzeczy osobiste – nie dotykaj, nie łap bez pytania. To tak jakby ktoś wziął twoją torbę/plecak i szedł dalej jakby nigdy nic.
……………………………………
Źródła: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
0 komentarzy