Palenie w miejscach publicznych

Czeka na Ciebie na przystanku, w parku, w restauracji… kto wie gdzie jeszcze? Dym papierosowy, bo o nim mowa, bywa uciążliwy.
Szczególnie w okresie letnim.

Według danych Głównej Inspekcji Sanitarnej z 2017 r., w Polsce w ciągu 12 miesięcy wypalanych jest ponad 40 mld papierosów. Mimo wejścia w życie ustawy antynikotynowej, do dziś zdarzają się sytuacje, w których jesteśmy narażeni na bierne palenie w miejscach publicznych. A kary za to wykroczenie są niemałe – nawet do 500 zł.

Wg wspomnianego raportu, najczęstsze miejsca, w których możemy spotkać palaczy to:
▪ przystanki i obiekty komunikacji (23%),
▪ parki i plaże (14%),
▪ bary i puby (12%),
▪ dyskoteki i kluby muzyczne (9%)
▪ zakłady pracy (8%).

Ponad połowie palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. Niemal co piąty palący Polak przyznaje, że czasem pali nawet w obecności dzieci (17% mężczyzn i 20% kobiet)!

➡ Co możesz zrobić kiedy przeszkadza ci dym papierosowy w przestrzeni publicznej?
Grzecznie poprosić o zaprzestanie… niestety, ustawa jest obecnie na tyle mało precyzyjna, że bardzo ciężko pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności.

➡ W tym miejscu apelujemy więc do palących – zwróćcie uwagę na osoby wokół was. Starajcie się palić w miejscach do tego przeznaczonych lub możliwie tak, aby nie narażać na szkodliwe skutki osób z waszego otoczenia.

➡ A jak ty radzisz sobie w takich sytuacjach❓
➡ A może jesteś palaczem ❓ Jak wygląda ten problem z Twojej perspektywy❓

Ogarnijmy To Razem

Jesteśmy organizacją nonprofit i wierzymy, że oddolne działania mają znaczenie. Pomóż nam w naszej misji!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze:

Kamila Grela

To ona mówi Krzysztofowi "Stój. Zaczekaj. Pomyśl!". Ładniejsza połowa założycieli Gabinetu Niezależnych Działań Artystycznych gdzie daje upust swoim pasjom. Śpiewa, robi zdjęcia, grafiki i z pasją śledzi trendy w social media. Nie tak dawno skończyła roczny projekt fotograficzny - 365 simple portraits, który możecie znaleźć na jej Instagramie.

www

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This