Współczesny świat niejako wymusza na nas siedzący tryb życia. Spędzamy 8 godzin za biurkiem, potem od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w samochodzie, autobusie lub tramwaju. Po pracy odpoczywamy, oglądając serial, surfując po Internecie lub czytając, wygodnie rozłożeni na kanapie.
Niestety takie zasiedzenie ma szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Są to przede wszystkim bóle kręgosłupa, otyłość oraz cukrzyca.
W poniższym wpisie podzielimy się kilkoma aplikacjami i pomysłami, które mogą pomóc w walce z siedzącym trybem życia.
Przerwa na ruch
Chyba najtrudniej jest unikać pozycji siedzącej w pracy, zwłaszcza jeśli wykonujemy pracę biurową. Wydawałoby się, że nic nie można z tym zrobić, poza zmianą stanowiska. Bez obaw, w trosce o zdrowie, nie trzeba uciekać się do aż tak drastycznych środków. Wystarczy, że raz na godzinę zrobimy sobie przerwę i przejdziemy się lub wykonamy kilka ćwiczeń. Tu pomocne mogą być aplikacje, które nam o tym przypomną:
- Workrave – oprócz tego, że pamięta za nas o przerwach, zaproponuje także proste ćwiczenia, które możemy w tym czasie wykonać
- iCare Spine – umożliwia zrobienie testu, który pozwala ocenić stan kręgosłupa oraz zaproponuje ćwiczenia pomocne w walce z siedzącym trybem życia
Ergonomia, a pozycja siedząca
Oprócz robienia przerw powinniśmy także zwracać uwagę, jak siedzimy. Prawidłowe ułożenie ciała pozwala uniknąć problemów z kręgosłupem. Aby wypracować prawidłową pozycję siedzącą, warto zainwestować (albo poprosić pracodawcę) w takie akcesoria jak:
- wygodne krzesło z regulacją wysokości, podłokietnikami i ergonomicznym oparciem
- podnóżek
- dużą piłkę, która zastąpi fotel biurowy
- biurko stojące, albo z regulacją wysokości tak, żeby przynajmniej część pracy wykonywać – stojąc
Aktywność fizyczna kontra siedzący tryb życia
Chyba każdy jest świadomy tego, jak ważna jest aktywność fizyczna. Przede wszystkim wpływa na stan naszego zdrowia, samopoczucie, odporność, ale również na długość naszego życia. Można wymyślić milion powodów, dlaczego nie mamy na tę aktywność czasu. Nie oszukujmy się. Kilka minut na ćwiczenia znajdzie nawet największy pracuś. Na pewno przydatne w tym będą poniższe aplikacje:
- 7-minutowe ćwiczenia – 12 ćwiczeń w seriach po 30 sekund, do których wykonania wystarczy tylko krzesło, ściana i 7 minut wolnego czasu
- Ćwiczenia na brzuch A6W – tylko 6 ćwiczeń, a przy regularnym ich wykonywaniu podobno można uzyskać niezły sześciopak
- Yoga for Beginners – doskonałe rozwiązanie dla osób nielubiących intensywnych ćwiczeń
Policz kroki
A co jeśli nie lubisz ćwiczyć? Na myśl o siłowni robi ci się niedobrze, a bieganie przyprawia o palpitacje serca. Zacznij od czynności, której każdy uczy się na samym początku życia – chodzenia. Motywująca może okazać się możliwość śledzenia ilości kroków pokonywanych w ciągu dnia. Wiele zegarków sportowych ma taką opcję. Nie martw się, jeśli takiego nie posiadasz, wystarczy aplikacja na telefon:
- Krokomierz – Bezpłatny Licznik Kroków i Kalorii
- Krokomierz- kroki, kalorie, trening i waga
- Google Fit – nie tylko policzy kroki, ale będzie również monitorował twoje treningi oraz cele. Dodatkowo może pokazywać dane z wielu różnych aplikacji i urządzeń.
Chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat wpływu siedzącego trybu życia na nasze zdrowie? Interesują was inne sposoby na radzenie sobie z tym problemem? Zachęcamy do zapoznania się z książką „Skazany na biurko. Postaw się siedzącemu światu” oraz naszym artykułem.
Polecam sprawdzić filmiki na kanale YT Marka Purczyńskiego, znanego fizjoterapeuty, który ma niemal 200k subskrybentów na YT. Filmiki typu „pozbądź się garba”, „pełen program naprawy kręgosłupa” mogą być bardzo przydatne dla osób, które godzinami siedzą przy biurku.