Kamila Grela

Stan Czytelnictwa

Co ostatnio przeczytałaś/-eś? Czy pierwsze co przychodzi ci do głowy to książka?

Jak co roku, opublikowano wstępny wynik stanu czytelnictwa wśród Polaków. I jak co roku wyniki są złe – wg danych za 2018 r. ⅔ Polaków nie przeczytało w ciągu roku ANI JEDNEJ książki. Z danych wynika również, że wraz z wiekiem czytamy coraz mniej. Nie możemy więc zrzucić wszystkiego na nastolatków z nosami w telefonach, bo to oni czytają więcej niż przeciętni dziadkowie.

Nie da się ukryć, że czytelnictwo obecnie ma bardzo silną konkurencję. Mała ilość wolnego czasu, inne rodzaje rozrywki – wszystko to wpływa na mniejsze zainteresowanie książkami.
Za sprawą Internetu, książki przestały też być jedynym źródłem informacji.

Częste dyskusje dotyczą również jakości współczesnych bestsellerów. Co jest lepsze – przeczytać słabą książkę czy obejrzeć wartościowy film?

Poza uprzyjemnianiem wolnego czasu czytanie niesie za sobą również inne korzyści:
▪ redukcję stresu,
▪ poprawę koncentracji i pamięci,
▪ rozwój wyobraźni,
▪ poszerzenie zakresu słownictwa i wiele, wiele innych…

➡ Co zatem zrobić, aby więcej czytać?

🔸 Wygospodaruj czas. Ze wspomnianego wcześniej raportu wynika, że większość osób czyta głównie w domu. Zauważ ile czasu marnujesz jeżdżąc komunikacją miejską czy czekając w kolejce do lekarza.
🔸 Jeśli nie chcesz nosić przy sobie książki lub czytnika sprawdź audiobooki. Można ich słuchać w każdej wolnej chwili, a nie zajmują dodatkowego miejsca. Wśród osób czytających ponad ⅓ osób skorzystała z nich w zeszłym roku przynajmniej raz.
🔸 Czytaj dzieciom – od najmłodszych lat warto wyrabiać dobre nawyki.
🔸 Sprawdź co warto przeczytać, jakie recenzje zbiera dana publikacja – uchronisz się w ten sposób przed nieciekawą lekturą. Ogromną listę wartościowych pozycji znajdziesz między innymi na stronie: https://malawielkafirma.pl/ksiazki/. W każdym odcinku podcastu Mała Wielka Firma Marek Jankowski pyta o polecane lektury swoich gości. Może coś cię zainteresuje!

…………………………………….
Źródło: Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku

Wierzymy, że wiedza inspiruje do działania

Pomóż fundacji Problematy rozwijać projekty edukacyjne i aplikację Rzut Beretem

Sprawdź inne artykuły w tym temacie:

O autorze:

Kamila Grela

To ona mówi Krzysztofowi "Stój. Zaczekaj. Pomyśl!". Ładniejsza połowa założycieli Gabinetu Niezależnych Działań Artystycznych gdzie daje upust swoim pasjom. Śpiewa, robi zdjęcia, grafiki i z pasją śledzi trendy w social media. Nie tak dawno skończyła roczny projekt fotograficzny - 365 simple portraits, który możecie znaleźć na jej Instagramie.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This