Zaledwie 20% zbiorów w Europie nie wymaga udziału owadów w ich zapylaniu [1]. W 2012 roku Szwajcarski rząd ogłosił, że blisko połowa pszczół nie przetrwała zimy. Za główną przyczynę uważa się aktywność roztocza Varroa [2]. Około 40% kolonii pszczół miodnych w USA 🇺🇸 wymarło podczas poprzedniej zimy [3]. Prognozuje się, że przez kolejnych 50 lat połowa gromady wyginie.
Jaki wpływ może to mieć na społeczeństwo i czy tylko na nie?⠀

Pszczoły to jedne z naszych ulubionych insektów, naturalnie zatem to o nie najbardziej się martwimy. Martwią się o nie również naukowcy – pod pojęciem CCD, kryje się tzw. Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej. W tym miejscu należy nadmienić, że najprawdopodobniej żaden pojedynczy czynnik nie jest samodzielnie odpowiedzialny za wymieranie pszczół. Zabójcza jest ich kombinacja, a w tym zespole czynników to człowiek odgrywa niemałą rolę. [4]

Problem wymierania owadów dotyczy nie tylko pszczół, ale całej gromady stawonogów. Należą do nich pozostali przedstawiciele pszczołowatych, a także osy, motyle, chrząszcze, muchy, ćmy i wiele innych. Aby uświadomić sobie skalę problemu, warto spojrzeć na dane zza naszej zachodniej granicy. To tam, w ciągu zaledwie 27 lat, wyginęło ponad 75% populacji latających stawonogów [5].

Sugerowane przyczyny?
Dzięki naszej nieumyślnej koalicji z wirusami i pasożytami stawiamy owady w trudnej pozycji. Stosując niektóre pestycydy, wpływamy na osłabienie ich układu odpornościowego.

Skalę problemu zwiększają również m.in.:

 • urbanizacja,
 • niezrównoważone dla owadów rolnictwo,
 • wprowadzanie nowych organizmów do danego ekosystemu,
 • sztuczne oświetlenie,
 • stosowanie środków owadobójczych i chwastobójczych,
 • globalne ocieplenie również dorzuca swoje 3 grosze lub – jak kto woli – 1 stopień Celsjusza,

Z czym wiąże się wymieranie owadów?

W Polsce 🇵🇱, ale także na całym świecie, stoją one u podstawy bioróżnorodności. Są pożywieniem nie tylko dla ptaków, ale także dla ryb i drobnych ssaków. Rozerwanie takiego łańcucha pokarmowego, może nieść ze sobą trudne do przewidzenia skutki, także dla nas – ludzi. Owady odpowiadają również za lwią część pracy podczas zapylania roślin. Jak poradzimy sobie kiedy ich zabraknie?

Co możemy zrobić tu i teraz, aby na miarę naszych możliwości, pomóc insektom?

 • Owoce, warzywa, starajmy się kupować ze zrównoważonych upraw,
 • Kupując naturalne miody, zwiększamy ilość uli, a zaopatrując się u lokalnych pszczelarzy, dbamy również o florę w naszym bezpośrednim otoczeniu,
 • Budujmy świadomość problemu (np. poprzez udostępnienie takiego postu jak ten), popularyzujmy dobre praktyki w dążeniu do jego rozwiązania i otwarcie krytykujmy zachowania przyczyniające się do wymierania owadów. Nasza odpowiednia postawa daje przykład innym.

  ➡ Czy wymieranie owadów to dla was ważny temat ❓
  ➡ Jak jeszcze możemy zapobiegać temu zjawisku ❓

  Podzielcie się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami i pomysłami w komentarzach❗

  …………………….⠀
  Źródła:

[1] Zanikanie bioróżnorodności
[2] RTS Info
[3] Business Insider
[4] Colony Collapse Disorder Progress Report
[5] Wymieranie owadów

Pin It on Pinterest

Share This