„Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.” – Joseph Goebbels, specjalista od propagandy w rządzie III Rzeszy, w czasach gdy nie znano jeszcze określenia fake news, ani Internetu, ale samo zjawisko miało się doskonale i funkcjonowało w służbie terroru. 

Ostatnie miesiące szczególnie wyraziście uwypukliły problem nierzetelnych, często całkowicie nieprawdziwych informacji. Tym bardziej warto więc zapoznać się z naszymi artykułami, w których radzimy i podpowiadamy, jak sobie radzić z problemem fake newsów. Aby zweryfikować swoje zdolności do weryfikowania autentyczności docierających do nas informacji, proponujemy udział w naszym quizie

Dialog

Na pojawiające się pytania i wątpliwości: “Jak rozmawiać ze zwolennikami teorii spiskowych?”, radzimy, by przede wszystkim w ogóle – rozmawiać. Jednocześnie starać się czynić to bez sprowadzania rozmówcy do lekceważącej go często etykietki. Bez tych, nierzadko trudnych rozmów, nie zrozumiemy postawy ani racji naszego oponenta i nie dojdziemy do porozumienia. Warto w tych dyskusjach podpierać się wiarygodnymi, naukowymi danymi. Pomogą nam w tym youtuberzy zajmujący się weryfikowaniem licznych teorii, mitów oraz miejskich legend.

Czy jesteśmy zdani sami na siebie?

Z narastającym zalewem nierzetelnych wiadomości można i trzeba sobie radzić. Nie jesteśmy w tym jednak bezsilni. Odwrócenie niekorzystnego trendu jest możliwe i nagląco potrzebne. Oczywiście, nie obędzie się bez odrobiny osobistego wysiłku włożonego w docieranie do źródeł i ocenę ich wiarygodności. Na szczęście pomogą nam w tym portale fact-checkingowe tym się właśnie zajmujące.

Nasza w tym rola

Dobrze wiedzieć, że w trudzie przedzierania się przez gęstą dżunglę kłamstw, bzdur oraz wszelkiej maści nonsensów można liczyć na pomoc i wsparcie. Warto jednak pamiętać, że nikt nie wyręczy nas z przywileju i obowiązku samodzielnego myślenia. No, chyba że sami się tego przywileju pozbawimy. Jeżeli jednak jest nam to nie w smak, to najlepiej pogodzić się z faktem, iż mamy prosty w gruncie rzeczy wybór. Wybór pomiędzy wygodą zdania się na łaskę i niełaskę producentów fake newsów a trudem docierania do prawdy.

Na co zwracać szczególną uwagę wyjaśniają poniższe artykuły:

Jakich Wy używacie narzędzi, by oddzielać fakty od kłamstwa? Podzielcie się z nami swoimi metodami na fake newsy.

Pin It on Pinterest

Share This