Każdy z nas bez wątpienia zetknął się ze zjawiskiem fake newsów – informacji sprawiających wrażenie rzetelnych i wiarygodnych informacji. 

Z tym narastającym problemem można sobie radzić poprzez stosowanie tak zwanego zdrowego rozsądku, najlepiej uzupełniając to analizą źródeł. Czy dzięki temu jesteśmy jednak w stanie uchronić się przed wprowadzeniem w błąd?
Przekonajmy się!

Proponujemy Wam udział w krótkim quizie.
Poniżej zamieszczono czternaście przykładowych newsów, a Waszym zadaniem będzie ocena każdej informacji jako prawdziwej bądź też jako typowego fake newsa.

Zaczynajmy! 

Czy umiesz odróżnić fake od prawdy?

Sprawdź swoją intuicję i zdolność krytycznego myślenia.
Potrafisz wytropić fake newsa?

Mamy nadzieję, że udział w tym krótkim quizie, pozwolił Wam przekonać się jak niełatwym zadaniem bywa odróżnienie typowego fake newsa od prawdziwej informacji. Życie pisze scenariusze, których mogliby pozazdrościć najlepsi mitomani i producenci nieprawdziwych informacji. Trudności dodatkowo dopełnia fakt, iż najzdolniejsi wytwórcy potrafią je przekazywać
w taki sposób, by uśpić czujność odbiorcy.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak włożyć odrobiny osobistego wysiłku w ocenę wiarygodności źródeł informacji, a przede wszystkim polegać na zdrowym rozsądku, doprawionym szczyptą sceptycyzmu.

Jesteś zadowolony ze swojego wyniku?
Rzuć wyzwanie znajomym i sprawdź, kto potrafi odróżnić fałszywe informacje od prawdy!

Pin It on Pinterest

Share This