Nadmiernej konsumpcji basta!

Konsumpcjonizm, nabywanie i wykorzystywanie większej ilości dóbr, niż wynika z naszych potrzeb, jest zjawiskiem powszechnym w XXI wieku. W czasach nieustających promocji, wyprzedaży oraz haseł „kup to teraz” można pomyśleć, że nadmierna konsumpcja jest czymś niewinnym i naturalnym, a od przybytku głowa nie boli. Nic bardziej mylnego.

Przekonaj się sam – filmy związane z nadmierną konsumpcją

Jeśli chcesz przyjrzeć się głębiej zjawisku konsumpcjonizmu i rozumieć, w jaki sposób docierają do ciebie pachnące produkty w promocyjnych cenach zapoznaj się z proponowaną przez nas filmografią:

Czego NIE WIDZISZ patrząc na ZDJĘCIA SATELITARNE?

Kanał Globstory oferuje nam wnikliwą analizę zjawiska konsumpcjonizmu, pokazując, zależności pomiędzy masową produkcją, naszymi potrzebami oraz wykorzystaniem naturalnych surowców.

The true cost

Szokujący dokument o przemyśle tekstylnym, pozwoli Ci zrozumieć, jaki wpływ na środowisko, a także życie innych ludzi ma masowa produkcja bawełnianych T-shirtów.

Plastic Pollution

Na koniec można przyjrzeć się temu, jak nadmierna konsumpcja wpływa na zanieczyszczenie świata – wszak wszystko przychodzi do nas opakowane w świecący plastik.

Jak możesz postępować inaczej?

Działaj z głową!

  • Na zakupy weź listę. Z każdym poważnym zakupem poczekaj kilka dni.
  • Organizuj się – pożyczaj i zdobywaj lokalnie.  Być może tak naprawdę stary telefon działa idealnie – a zakup nowego to tylko mrzonka powodowana zachcianką chwili.
  • Kontroluj swój budżet i zapisuj wydatki. Nic tak nie motywuje jak zimny prysznic w postaci rozpisanych jasno na białym liczb stanowiących o naszej rozrzutności. O dobrych sposobach na zarządzanie budżetem przeczytacie tutaj: 7 aplikacji do mądrego dysponowania pieniędzmi.
  • Nie marnuj – podaj dalej na Wrocław Nie Marnuje znajdziesz zarówno Lodówki Społeczne, gdzie możesz oddać dobre, niezjedzone produkty, miejsca Bookcrossingu – gdzie oddasz swoje książki, schroniska i punkty zbiórki odzieży, jak i rzemieślników oferujących unikatowe produkty (poszukaj podobnych stron dla własnego miasta).
  • Zainwestuj w jakość – zamiast kupować dziesięć par butów, pomyśl o kilku uniwersalnych egzemplarzach – zaoszczędzisz nie tylko miejsce w szafie, ale i naturalne zasoby natury.

Zainteresuj się alternatywną filozofią

Less waste

Zaaplikuj zasady 5R ( z ang. Reduce, Reuse, Recycle, Renew, Recover) w swoim życiu. Używaj produktów ponownie, zanim udasz się na zawrotne zakupy. Pomyśl, czy twoje stare urządzenia, mogą się jeszcze przydać. Ze starych szklanek stwórz pachnące świeczki, a z T-shirtów – ubranka dla lalek swojego dziecka. Pomyśl – zanim wyrzucisz i kupisz nowe…

Swapping

Wymieniaj się do woli. Zamiast na wyprzedażach szalej na spotkaniach swappingowych. Wymienić można wszystko – od ubrań po książki i elektronikę. ”Spotkanie wymiankowe” możesz zorganizować sam lub znaleźć w swoim mieście, a nawet użyć w tym celu OLX. 

Minimalizm

Redukuj ilość posiadanych przedmiotów na rzecz spokoju ducha i większej swobody poruszania. Przypatrz się wędrownym podróżnikom, noszącym cały dobytek w plecaku. Być może w wyborze tego, co dla nas istotne przyda się zapoznanie z pozycją Marii Kondo (Magia sprzątania).

Chcesz więcej?

Chcesz dowiedzieć się więcej o alternatywach? Zajrzyj na stronki, albo dołącz do jednej z organizacji.

  • PoprawMy – Less Waste małymi kroczkami – grupa dla tych, którzy chcieliby marnować mniej. Prowadzona przez autorki bloga i podcastu PoprawMy
  • Respectfood – informacje na temat marnowania żywności i sposobów radzenia sobie z tym problemem.
  • Ograniczam się –  blog  autorki książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”, tematyka Zero Waste, minimalizm, świadome podróżowanie
  • Nanowosmieci – blog na temat ekologii, segregacji odpadów i upcykingu
  • Banki żywności – strona poświęcona ratowaniu zbędnej żywności i przekazywaniu jej potrzebującym 

A jak ty radzisz sobie z nadmiarem rzeczy?

Opowiedz nam w komentarzu o swoich sposobach na świadomą konsumpcję.

Ogarnijmy To Razem

Jesteśmy organizacją nonprofit i wierzymy, że oddolne działania mają znaczenie. Pomóż nam w naszej misji!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze:

Małgorzata Furtak

Ciekawska dusza szukająca wrażeń. Spacermistrz doskonały po ścieżkach życia. Z zawodu korposzczur, z zamiłowania społecznik. W wolnych chwilach czyta, pisze lub coś tworzy.

www

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This