Rafał Malinowski

Segregacja śmieci

Czy wiesz, że mieszkańcy szwedzkiego miasteczka Eskilstuna rozdzielają swoje śmieci aż do siedmiu kolorowych worków?

Ich jaskrawe barwy umożliwiają automatyczne optyczne sortowanie odpadów, co pozwala uniknąć zakłóceń w ich dalszym przetwarzaniu. Dzięki temu rozwiązaniu stopa recyklingu odpadów w miasteczku przekracza 50%.

Mimo że we Wrocławiu mamy do czynienia tylko z pięcioma kolorami kontenerów, wybranie właściwego z nich może przyprawić o ból głowy. Paragony czy kartony po mleku potrafią być przyczynkiem do długich dyskusji nad śmietnikami. Mamy nadzieję, że poniższa lista pomoże Wam ich uniknąć!

Niebieski pojemnik – papier i tektura

  • Możemy tutaj bez problemu wyrzucić czasopisma, zeszyty oraz książki bez twardej okładki.
  • Wyrzucony papier nie może być brudny ani tłusty, ponieważ nawet niewielka ilość tłuszczu obniża później jakość odzyskanego papieru. Pamiętajmy o tym następnym razem, gdy będziemy wyrzucać dowody dietetycznej zbrodni w postaci kartonów po pizzy czy burgerze!
  • Paragony zrobione są z tzw. papieru termicznego, który ciemnieje pod wpływem temperatury. Ze względu na to, że składa się on z kilku warstw o różnych właściwościach (papieru, emulsji termoczułej oraz warstwy zabezpieczającej), nie nadaje się do recyklingu i powinien wylądować w odpadach zmieszanych.

Żółte pojemniki – tworzywa sztuczne i metale

  • Możemy tu wyrzucać plastikowe i metalowe opakowania po żywności i karmie dla zwierząt, jak również drobne metalowe przedmioty jak śrubki czy klucze
  • W tych śmietnikach lądują również kartony na mleko (tzw. tetrapaki), które zbudowane są z kilku warstw, w tym kartonu, polietylenu i folii aluminiowej.
  • Do pojemników na tworzywa sztuczne NIE wrzucamy opakowań po aerozolach – powinny one trafić do jednego z PSZOKów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Zielone pojemniki – szkło opakowaniowe

  • Tutaj wyrzucamy butelki i słoiki po napojach i żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach. Opakowania powinny być bez zawartości, ale nie muszą być idealnie umyte.
  • Inne rodzaje szkła (lustra, jarzeniówki, ceramika, szyby samochodowe itp.) odpadają!
  • Nakrętki powinniśmy odkręcić i wyrzucić do właściwego kontenera (w większości przypadków – żółtego).

Brązowe pojemniki – odpady zielone

  • W nich powinny wylądować liście, kwiaty, skoszona trawa i drobne gałęzie.
  • Nie powinniśmy tu wyrzucać innych odpadów biodegradowalnych takich jak przeterminowana żywność czy obierki.

Czarne pojemniki – odpady zmieszane

  • W odpadach zmieszanych lądują śmieci niewymienione poniżej ani powyżej, takie jak artykuły higieniczne (np. pampersy), resztki żywności, talerze, brudny papier, paragony, oraz zimny popiół.⠀

Dobrze nam znane kolorowe pojemniki niestety nie uwzględniają wszystkich rodzajów śmieci. Istnieje wiele odpadów „specjalnych”, których należy pozbyć się w inny sposób:

  • Leki i opakowania po lekach – możemy je wyrzucić w jednej z wyznaczonych aptek na terenie miasta lub w PSZOKu
  • Baterie – należy wyrzucić do specjalnie oznakowanych pojemników w sklepach, w których można kupić nowe baterie lub w PSZOKu
  • Odpady wielkogabarytowe – możemy je wyrzucić do charakterystycznych niebieskich kontenerów podczas jednej ze zbiórek organizowanych na osiedlach… lub w PSZOKu
  • Inne odpady (sprzęt elektroniczny, opony, odpady budowlane, ubrania i inne tekstylia) – należy je zawieźć do… PSZOKa!


Gdzie we Wrocławiu można znaleźć wspomniane wielokrotnie PSZOKi?

Znajdziecie je:
– na ul. Kazimierza Michalczyka 9
– na ul. Janowskiej 51

Obsługa PSZOKa pomaga odpowiednio sklasyfikować odpady, więc w razie problemów – pomoże. 

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż wyrzucenie niepotrzebnego opakowania, a zrobiła nam się całkiem długa lista wytycznych i obostrzeń. 

➡ Jak myślicie – czy jest ona na pewno potrzebna❓
➡ Czy macie jakieś pomysły jak można uprościć wrocławski system segregacji śmieci lub ułatwić zapoznanie się z nim❓

Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach❗

A jeśli macie do oddania coś, co jeszcze nadaje się do użytku, sprawdźcie, czy w waszej okolicy nie działa przypadkiem grupa podobna do tej we Wrocławiu:

Śmieciarka Jedzie Wrocław

Możecie tu oddać (nieodpłatnie) niepotrzebne rzeczy domowego użytku, meble, kwiaty, a nawet ubrania! Warto sprawdzić! 

Źródła
………………..
Ekoporadnik
Segregacja odpadów
Jak segregować odpady

Wierzymy, że wiedza inspiruje do działania

Pomóż fundacji Problematy rozwijać projekty edukacyjne i aplikację Rzut Beretem

Sprawdź inne artykuły w tym temacie: Gospodarka odpadami | Śmieci

O autorze:

Rafał Malinowski

Chemik w świecie biznesu. Pomaga rządom i firmom w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. W wolnym czasie szlifuje umiejętności zarządzania finansami osobistymi i tańczy bachatę.

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Konsumpcjonizm - Maraton Pomysłów Społecznych - […] prowadzi z jednej strony do nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, a z drugiej do zanieczyszczenia środowiska odpadami poprodukcyjnymi oraz […]
  2. Zwierzęta podczas sylwestra - Maraton Pomysłów Społecznych - […] pokazami laserowymi lub confetti. Takie decyzje mogą być podyktowane oszczędnością, chęcią ograniczenia śmieci i zanieczyszczenia powietrza (pamiętacie, co działo się…

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This