Nie tak dawno płonął  Biebrzański Park Narodowy, w niemal wszystkich polskich lasach ogłoszono stan zagrożenia pożarowego, a ziemia długo nie wdziała ulewnych  deszczy. Susza w Polsce jest ostatnio równie ważnym tematem co koronawirus. Pandemia kiedyś się skończy, a problem suszy, niestety z nami zostanie. Czy możemy podjąć jakieś działania, żeby jej przeciwdziałać? Powiedzmy suszy STOP!

Wprowadź zmiany w ogródku

O sposobach oszczędzania wody w gospodarstwach domowych wspominaliśmy już w artykule o marnowaniu wody, jednak pominęliśmy w nim kwestię przydomowych ogródków. Okazuje się, że w nich też możemy sporo zdziałać:

 • Grupuj rośliny razem na podstawie podobnego zapotrzebowania na wodę.
 • Zainstaluj urządzenia irygacyjne, które są najbardziej wydajne pod względem zużycia wody, takie jak nawadnianie kropelkowe, czy węże do nawilżania.
 • Użyj ściółki, aby zatrzymać wilgoć w glebie. Pomaga ona również zwalczać chwasty, które konkurują z roślinami krajobrazowymi o wodę.
 • Rozważ zastosowanie systemów zbierania wody deszczowej do podlewania roślin i ogrodów.
 • Zasadzaj rodzime i / lub odporne na suszę trawy, krzewy i drzewa lub małe rośliny.
 • Nie przycinaj mocno trawników. Wyższe cięcie zachęca korzenie traw do głębszego wzrostu, osłania system korzeniowy i zatrzymuje wilgoć w glebie.
 • Unikaj nadmiernego nawożenia trawnika. Stosowanie nawozu zwiększa zapotrzebowanie na wodę.
 • Nie podlewaj roślin, gdy szybkość parowania jest wysoka, to znaczy w południe lub w czasie wiatru

Wykorzystaj swój telefon

Żyjemy w ciągłym biegu i rzadko mamy okazję, żeby przystanąć i zastanowić się nad wpływem, jaki mamy na otaczający nas świat. Jedząc burgera, nie myślimy o tym, ile wody zużyto do jego produkcji. Biorąc wieczorny prysznic, chcemy się tylko rozluźnić po pracowitym dniu. Jednak większość z nas nie rozstaje się, w tym codziennym pędzie, ze swoimi telefonami. Czemu więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i nie zainstalować aplikacji, które mogą nam pomóc w oszczędzaniu wody:

 • Water Footprint – aplikacja pokazuje ilość wody potrzebną do wytworzenia danego produktu. Używając jej, możesz sprawdzić jaki ślad wodny generujesz, np. jedząc śniadanie.
 • Rain Radar – poinformuje nas o tym, czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się deszczu. Dzięki temu dowiesz się kiedy nie warto podlewać ogródka oraz czy wystawić zbiornik na deszczówkę.
 • Showr – Smart Shower Timer – jak sam nazwa wskazuje, jest to aplikacja służąca do monitorowania czasu, który poświęcasz na wzięcie prysznica. Dodatkowo policzy również koszt i zużycie wody w zależności od tego czy trwa on 5 minut, czy półgodziny.

Otwórz oczy

Jeśli bardziej niż słowa, czy wyliczenia przemawiają do was obrazy, to zachęcamy do zapoznania się z następującymi produkcjami:

A jakie wy macie pomysł na walkę z suszą?

Podzielcie się nimi w komentarzach!

Pin It on Pinterest

Share This