Bożonarodzeniowe świętowanie dobiegło już końca, a już za kilka dni obchodzić będziemy nadejście roku 2020. Zwyczajowo tego wieczora towarzyszą nam pokazy sztucznych ogni. Często związany z tym huk i błysk rozpoczyna się dużo wcześniej niż o północy. Poza dobrą zabawą warto mieć jednak na uwadze, co przeżywają zwierzęta podczas sylwestra.
Zwierzęta podczas sylwestra są bardziej wyczulone
Zwierzęta w procesie ewolucji wykształciły zmysły, dużo bardziej wyczulone na bodźce zewnętrzne niż ludzie. Umożliwiło im to sprawniejsze zdobywanie pożywienia, a także wzmożoną gotowość do ucieczki przed ewentualnym zagrożeniem.
Najpopularniejsze zwierzęta domowe – koty i psy słyszą dużo szerszy zakres częstotliwości dźwięków niż ludzie. Człowiek może usłyszeć tony do 20 kHz, u zwierząt górna granica jest dużo wyższa (w zależności od gatunku i rasy – nawet do 80 kHz). Zdolność słyszenia tak wysokich dźwięków była przydatna np. przy polowaniu na małe gryzonie.
Dodatkowo wyższa jest także wrażliwość na natężenie dźwięku. Odgłos wybuchających fajerwerków to wg norm do 120 dB. Ta wielkość porównywalna jest do głośności startującego samolotu i nawet u ludzi przekracza poziom komfortu.
Zwierzęta potrafią także usłyszeć dźwięki z dużo większej odległości ↔ niż człowiek. Dlatego nawet jeśli sami nie słyszymy niczego, to nasz pupil może się niepokoić. Sylwester to jednak nie tylko hałas, ale także nagłe błyski, które podobnie jak burza mogą doprowadzić zwierzęta do ataku paniki.
Odruch bezwarunkowy
Przestraszone zwierzęta podążają za instynktem – starają się ukryć lub uciekają bez zastanowienia, gubiąc się czy kończąc pod kołami samochodów. Ogromny stres przeżywają także podopieczni schronisk, którzy w takie miejsca trafiają już z niemałym bagażem doświadczeń.
Warto wspomnieć także o dzikich zwierzętach, które nie mogą liczyć na opiekę i wsparcie właścicieli. W szczególnie ciężkiej sytuacji są ptaki – wyrwane ze snu, w panice próbują uciekać, często kończąc swój lot śmiercią ☠.
Tragiczne w skutkach było powitanie roku 2011 w amerykańskim stanie Arkansas, gdzie w miasteczku Beebe zginęło ok. 5 tys. ptaków. Zwierzęta zbudzone wybuchami w środku nocy uciekając w panice, wpadały na okoliczne drzewa, budynki i linie energetyczne.
Zmiana jest procesem
Z roku na rok coraz więcej miejscowości w Polsce i na świecie podczas imprez masowych rezygnuje z pokazów sztucznych ogni. W zeszłym roku podczas imprez masowych strzelano w 6 miastach wojewódzkich (Kielcach, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie). W tym roku przy takiej formie świętowania pozostały jedynie Opole, Poznań, Zielona Góra. Większość miast wybuchy zastąpiła pokazami laserowymi lub confetti. Takie decyzje mogą być podyktowane oszczędnością, chęcią ograniczenia śmieci i zanieczyszczenia powietrza (pamiętacie, co działo się w Indiach?). Najczęściej jednak pojawiają się właśnie argumenty dotyczące ograniczenia stresu, jaki w tym czasie przeżywają zwierzęta. Miasta rezygnują z wystrzałów, jednak osoby prywatne już niekoniecznie… Producenci wychodzą im naprzeciw, wypuszczając na rynek tzw. ciche fajerwerki o ograniczonej głośności. Huk przy wybuchu nadal jest obecny, ale wg obietnic dość mocno zredukowany.
⠀
Jak przygotować naszych podopiecznych na sylwestrowy wieczór
🔸 oswajajmy ich z tego rodzaju hałasem już od najmłodszych lat, najlepiej w kontrolowanych warunkach np. puszczając nagrania wybuchów i wiążąc te dźwięki z pozytywnymi bodźcami np. z zabawą.
🔸 jeśli nasz zwierzak nie jest jeszcze gotowy lub jest wyjątkowo wrażliwy – w miarę możliwości unikajmy stresujących bodźców. Wyjedźmy poza miasto – w mniejszych miejscowościach sylwestrowe dźwięki mogą być mniej intensywne.
🔸 jeśli zostajemy w mieście z psem – wyjdźmy na spacer kilka godzin przed północą, uważajmy na niespodziewane wybuchy i koniecznie pamiętajmy o smyczy i przypięciu adresówki z danymi kontaktowymi!
🔸 mówmy spokojnie i wesoło do naszego pupila, pobawmy się z nim – zmęczone zwierzę może przespać najbardziej intensywną część nocy. Starajmy się zachowywać normalnie i nie przesadzać z uspokajaniem i smakołykami. Nadopiekuńczość może utwierdzić go w przekonaniu, że jest w niebezpieczeństwie.
🔸 zasłońmy okna, a jeśli nasz zwierzak wybierze sobie kryjówkę, nie wyciągajmy go stamtąd na siłę. Najczęściej ciemne i wygłuszone pomieszczenia są najlepsze – możemy przygotować taką przestrzeń, zostawiając mu koc (pod który może się schować) i ulubione zabawki.
🔸 jeśli twój pupil źle znosi sylwestrowe świętowanie – skonsultuj się z weterynarzem, może on polecić ci środek, który pomoże mu spokojnie przetrwać tę noc. Możesz też wypróbować kamizelkę antystresową lub specjalną technikę wiązania bandażami.
Niestety, z dzikimi zwierzętami sprawa wygląda dużo trudniej. Niektórym możemy pomóc – udostępniając schronienie (np. uchylając piwniczne okno dzikim kotom). Najlepszym jednak wyjściem jest uświadamianie ludzi, że to nie wystrzały są najbardziej istotne tej nocy i równie dobrze można się bawić bez nich!
Źródła:
Blackbird Deaths Explained
Nauka w Polsce – PAP.pl
UOKIK.gov – pobierz plik
Wikipedia – natężenie dźwięku
0 komentarzy